Tervetuloa lukemaan ELSA Turku ry:n uutta blogia. Blogin tarkoitus on avata yhdistyksemme toimintaa entistä enemmän jäsenillemme ja muille kiinnostuneille sekä parantaa toimintamme avoimuutta entisestään. Hallitus, toimihenkilöt ja muut toiminnassamme mukana olevat kirjoittavat tähän blogiin yhdistyksemme toiminnasta, muista ajankohtaisista asioista ja omista tehtävistään. Toivomme voivamme avata välillä omalta kieleltäkin kuulostavaa ELSA-slangia ja tulevaa toimintaamme paremmin yleiseen tietouteen. Jos kuitenkin tuntuu, että jokin asia jäi vielä epäselväksi tai asia kiinnostaisi sinua kovasti lisääkin, kommentoikaa rohkeasti kirjoituksia tai ottakaa yhteyttä hallitukseen. Kerromme mielellämme lisää.

Varsinaisessa tekstissäni haluaisin kuitenkin käydä läpi liian pienelle huomiolle jääneitä ELSAn tarjoamia jäsenetuja. Miten ELSAsta voi hyötyä varsinaisen toiminnan lisäksi? ELSAn jäsenenä voit totta kai osallistua esimerkiksi STEP-työharjoitteluohjelmaamme, Summer Law School -tapahtumiimme tai paikalliseen toimintaamme. ELSA Turun jäsenenä voit myös saada rahallista avustusta osallistuessasi kansainvälisiin ELSA-tapahtumiin. ELSA tarjoaa kuitenkin myös hieman toisenlaisia varsinaisen toiminnan ulkopuolisia etuja jäsenilleen.

Tiesitkö, että ELSAn jäsenenä voit tilata The Economist -lehden alennettuun jäsenhintaan? Tai tiesitkö, että ELSAn jäsenenä voit päästä alennettuun hintaan tai peräti ilmaiseksi ulkomaille suorittamaan LL.M. tutkintoa? ELSAn jäseneduilla onkin paljon tarjottavaa sekä kansainvälistä uraa tai tutkintoa suunnittelevalle oikeustieteilijälle että muuten vain kansainvälisistä asioista kiinnostuneille. Suosittelenkin kaikkia tutustumaan ELSAn mielenkiintoisiin kansainvälisiin jäsenetuihin seuraavan linkin kautta ja löytämään sieltä oman suosikkinsa. Maailma on täynnä mahdollisuuksia, ne vain pitää osata käyttää!

elsa.org/membership/members-benefits/

Lauri Havia

Puheenjohtaja