ELSA Helsingin toimihenkilöhaku kaudelle 2018–2019

Julkaistu 24.5.2018  —  

Tiedote

ELSA Helsinki hakee nyt toimihenkilöitä (direktoreita) kaudelle 2018–2019. Haku on avoin kaikille opiskelijoille vuosikurssista riippumatta – tehtävät sopivat erittäin hyvin myös ensimmäisen vuoden opiskelijoille! Myöskään aikaisempaa järjestökokemusta ei vaadita, ja saat tehtäviisi kattavan perehdytyksen. Lue avointen paikkojen kuvaukset alta, ja täytä sivun lopussa oleva lomake.

Hakuaika on nyt alkanut ja päättyy 03.06.2018. Kaikkiin hakijoihin ollaan yhteydessä sähköpostitse haku- ja valintamenettelyn päätyttyä.

Lisätietoja ELSA Helsingistä löydät nettisivuiltamme (https://fi.elsa.org/helsinki/). Jos mieleesi tulee kysymyksiä, voit olla yhteydessä tiimien vastuuhenkilöihin tai yhdistyksen hallitukseen osoitteessa board@elsa-helsinki.fi.

Tervetuloa mukaan toimintaamme!

Hakulomakkeen ja -ohjeet löydät oheisen linkin takaa.

Hae nyt!


Toimihenkilö Student Trainee Exchange Programme -tiimiin (STEP)

Haussa kaksi toimihenkilöä ELSA Helsingin STEP-tiimiin!

Kiinnostaako kansainvälisyys ja järjestötoiminta huippuporukassa? Haluatko päästä järjestämään kansainvälisiä työharjoittelupaikkoja, kehittämään toimintaamme ja tutustumaan oikkareihin ympäri Eurooppaa? Hae direktorin paikkaa ELSA Helsingin STEP-tiimistä!

ELSA Helsinki hakee kahta toimihenkilöä STEP-tiimiin kaudelle 2018–2019. STEP, eli Student Trainee Exchange Programme, on kansainvälinen työharjoitteluohjelma, joka tarjoaa ELSA:n jäsenille mahdollisuuden päästä unohtumattomaan työharjoitteluun ulkomaille. STEP-tiimin työskentely kulkee kolmessa eri syklissä, kahdesti vuodessa: työpaikkojen etsiminen (job hunting), opiskelijoille kohdistettu markkinointi (student hunting) sekä Helsinkiin tulevien STEP-harjoittelijoiden vastaanotto (reception). Toimihenkilönä pääset vaikuttamaan STEP-työpaikkoihin sekä pääset verkostoitumaan niin työnantajiin kuin kansainvälisiin oikkareihinkin.

Toimihenkilöksi voi hakea kuka tahansa ELSA Helsingin jäsen, eikä aikaisemmasta kokemuksesta tarvitse olla huolissaan. Pääset mahdollistamaan kansainvälisiä työharjoitteluita, tapaamaan huipputyyppejä sekä haastamaan itsesi!

Terveisin,

Janna Järvinen
Vice President for Student Trainee Exchange Programme 2017–2018
ELSA Helsinki
janna.jarvinen@elsa-helsinki.fi

Toimihenkilö sisäisen hallinnon tiimiin (IM)

Kiinnostaako tapahtumien järjestäminen ja kansainvälisyys?

ELSA Helsinki hakee kahta toimihenkilöä sisäisen hallinnon (Internal Management) tiimiin kaudelle 2018–2019. IM:ssä pääset tutustumaan monipuolisesti yhdistyksen toimintaan sekä vaikuttamaan ELSA Helsingin sosiaalisten tapahtumien sisältöön. IM huolehtii ELSA:n organisaation toiminnasta kuten hallituksen kokousten pöytäkirjojen laadinnasta sekä erilaisten tapahtumien suunnittelusta ja käytännön järjestelyistä. IM toimii yhteistyössä eri osastojen, varsinkin markkinoinnin ja taloudenhoidon, kanssa. Tiimi koostuu pääsihteeristä ja 2–4 toimihenkilöstä, joten työmäärä pysyy kohtuullisena – tehtävät sopivat hyvin työn sekä opiskelun ohelle.

Tulevalla kaudella IM-tiimi järjestää syksyllä Phuksicocktailit ja keväällä ELSA Gaalan sekä National Council Meetingin eli Suomen ELSA-paikallisryhmien tapaamisen Helsingissä. Direktorien on tärkeää olla käytettävissä orientaatioviikolla eli 27.8.2018 alkaen, koska IM on mukana phuksiviikon tapahtumissa.

ELSA on loistava mahdollisuus päästä osallistumaan kansainväliseen järjestötoimintaan ja tutustumaan samanhenkisiin opiskelijoihin. Mikäli toimihenkilön tehtävästä herää mitään kysymyksiä, kerron mielelläni lisää!

Parhain terveisin,

Anneli Nurminen
Secretary General 2017–2018
ELSA Helsinki
anneli.nurminen@elsa-helsinki.fi

ICT-toimihenkilö (ICT)

Kiinnostaako ICT ja tietosuoja?

ELSA Helsinki hakee ICT-toimihenkilöä kaudelle 2018–2019. ICT-toimihenkilön vastaa yhdistyksen teknisistä järjestelmistä, joita käytetään niin sisäisessä hallinnossa kuin markkinoinnissakin. Olemme digitaalisessa kehityksessä suunnannäyttäjä, ja käytämme päivittäisessä toiminnassamme moderneja työkaluja. Pääset ylläpitämään ja kehittämään esimerkiksi Google G Suitea, Slackia, WordPressiä ja MailChimpiä. Lisäksi pääset kehittämään yhdistyksen tietoturva- ja tietosuojakäytäntöjä yhdessä hallituksen kanssa.

ICT-toimihenkilö toimii osana Internal Management-tiimiä, jossa pääset tutustumaan monipuolisesti yhdistyksen toimintaan sekä vaikuttamaan ELSA Helsingin sosiaalisten tapahtumien sisältöön. IM huolehtii ELSAn organisaation toiminnasta; lisätietoja IM-tiimin toiminnasta voit lukea ylempää. Myös markkinointitiimi käyttää työssään erilaisia järjestelmiä ja digitaalista sisältöä, joten ICT-toimihenkilönä pääset oppimaan paljon myös markkinoinnista.

ELSA on loistava mahdollisuus päästä osallistumaan kansainväliseen järjestötoimintaan ja tutustumaan samanhenkisiin opiskelijoihin. Osaaminen ja kokemus ICT-tehtävistä on lisäksi mittaamattoman arvokasta tulevaisuuden työmarkkinoilla. ELSA on tilaisuus päästä kehittämään yritystason järjestelmiä, joilla on tuhansia aktiivisia käyttäjiä.

Mikäli toimihenkilön tehtävästä herää mitään kysymyksiä, kerron mielelläni lisää!

Aaro Korhonen
Vice President for Marketing 2017–2018
ELSA Helsinki
aaro.korhonen@elsa-helsinki.fi

Toimihenkilö markkinoinnin tiimiin (MKT)

Haussa yksi toimihenkilö ELSA Helsingin markkinointitiimiin! Haluaisitko olla mukana rakentamassa viestintää, joka tavoittaa yli tuhat oikkaria joka viikko? Oletko kiinnostunut oppimaan lisää siitä, miten sosiaalinen media ja muu digitaalinen markkinointi toimivat? Haluaisitko oppia käytännössä, mitä tarkoittaa “everything is marketing and marketing is everything”? Tartu nyt mahdollisuuteen tehdä juuri tätä!

ELSA Helsinki hakee nyt yhtä toimihenkilöä markkinointitiimiinsä. Toimihenkilönä pääset osaksi huipputiimiiä ja tutustut uusiin ihmisiin niin Suomessa kuin ulkomaillakin. Toimit osana kansainvälistä opiskelijajärjestöjen verkostoa ja olet mukana järjestämässä suosittuja tapahtumia ympäri vuoden.

Markkinointitiimi eli Marketing vastaa yhdistyksen kaiken ulospäin suuntautuvan materiaalin rakentamisesta. Yhdessä viestimme tapahtumista ja muusta toiminnasta niin Instagramissa, Facebookissa, Twitterissä, sähköpostitse kuin juuri uudistuneessa blogissammekin.

Lisäksi markkinointitiimi on tyypillisesti vastannut yhdistyksen tietoteknisten järjestelmien ylläpidosta sekä kehittämisestä. Markkinointitiimi sopii loistavasti opiskelijalle, jolla on jo valmiiksi graafisia ja tietoteknisiä valmiuksia, mutta ennen kaikkea intoa oppia niistä lisää. Käytämme tiimityöskentelyssämme mm. Photoshoppia, InDesignia, Canvaa, Google G Suitea, Slackia, WordPressiä, MailChimpiä ja muita moderneja työkaluja, joten samalla saat arvokasta kokemusta organisaatioiden digitaalisista ympäristöistä. Markkinointitiimin toiminta on pääsääntöisesti ajallisesti ennakoitavaa ja hyvin joustavaa, joten toimihenkilönä toimiminen onnistuu helposti töiden ja koulun ohella. Älä epäröi hakea mukaan toimintaan! Annan mielelläni lisätietoja ja vastaan kaikkiin kysymyksiin.

Aaro Korhonen
Vice President for Marketing 2017–2018
ELSA Helsinki
aaro.korhonen@elsa-helsinki.fi

Toimihenkilö akateemisen toiminnan tiimiin (AA)

Haluatko päästä järjestämään monipuolisia akateemisia tapahtumia juridiikan alalla? Kiinnostavatko mielenkiintoiset excut sekä oikeustapauskilpailut? Haluatko päästä osaksi huipputiimiä rakentamaan ELSA Helsingistä vieläkin suurempaa? Nyt tilaisuutesi on koittanut – hae Academic Activities -toimihenkilöksi!

Academic Activities, lempinimeltään AA-tiimi, järjestää yhdistyksemme akateemisen ja osallistavan toiminnan paikallistasolla. AA-tiimin tehtävänä on järjestää Lawyers@Work -excut ja akateemiset tilaisuudet yhteistyökumppaneidemme kanssa. Näiden asioiden järjestämistä ja hoitamista pääsee direktorina toteuttamaan. Kaikkiin tehtäviin annetaan kattava perehdytys, ja työ tehdään pitkälti tiimityönä.

Tehtävässä pääset tutustumaan sekä ottamaan yhteyttä moniin juridisiin toimijoihin niin julkisella kuin yksityiselläkin puolella, sekä tutustumaan yhteistyökumppaneihimme. Direktorina pääset vaikuttamaan siihen, mitkä kohteet valikoituvat excujen kohteeksi sekä muuhun ELSA Helsingin toteuttaman akateemisen ohjelman sisältöön. AA-tiimillä on järjestämiensä tapahtumien suhteen hyvin vapaat kädet, joten tämä on mainio tilaisuus päästä kehittämään tapahtumistamme parempia ja mielenkiintoisempia!

Työskentely tiimissä vaatii yhteistyö- ja organisointitaitoja, mutta ennen kaikkea intoa ja motivaatiota järjestää mielenkiintoisia tapahtumia. Toimiminen direktorina ei vaadi aikaisempaa kokemusta ELSA:sta ja paikka direktorina toimiikin usein yhdistystoimintamme ensiaskeleena, joten hae rohkeasti mukaan!

Akateemisin terveisin,

Lisa Tervo
Vice President for Academic Activities 2017–2018
ELSA Helsinki
lisa.tervo@elsa-helsinki.fi

Toimihenkilö seminaari- ja konferenssitiimiin (S&C)

Haussa toimihenkilö ELSA Helsingin Seminars & Conferences -tiimiin!

Kiinnostaako sinua kansainvälisyys? Haluatko mukaan kansainvälisen opiskelijajärjestön ulkomaantoimintaan tai järjestämään kiinnostavia seminaareja eri oikeudenaloilta?

Liity ELSA Helsingin seminaari- ja konferenssitiimiin! Haemme nyt toimihenkilöä avustamaan toiminnassamme eli opintomatkojen järjestämisessä ulkomaille yhteistyössä muiden ELSA-verkoston paikallisryhmien kanssa, sekä kiinnostavien seminaarien järjestämisessä jäsenillemme. Voit olla kiinnostunut jommasta kummasta tai molemmista päätehtävistämme, pääasia on, että intoa ja riemua riittää!

Toimihenkilönä pääset konkreettisesti vaikuttamaan toimintaamme ja saamaan itsenäistä vastuuta projektien toteuttamisessa. Voit vaikuttaa aina matkakohteiden valinnasta seminaarien markkinointiin tai puhujakaartin istumajärjestykseen – ja kaikkea siltä väliltä! Tukenasi on tiiminvetäjä sekä koko ELSA Helsingin hallitus ja saat kattavan perehdytyksen tehtävään.

Tehtävässä et tarvitse lainkaan aiempaa kokemusta ELSAn toiminnasta. Etsimme henkilöä, jolla asennetta ja kykyä riittää, sillä jännittäviä ja vauhdikkaita tilanteita riittää niin kotimaassa kuin mahdollisesti ulkomaillakin. Lisäksi kiinnostus projekteihin ja tapahtumanjärjestämiseen on eduksi, eikä kielitaidosta ole haittaa. ELSA Helsingin toiminnan lisäksi koko ELSA -verkoston europaanlaajuinen toiminta on ulottuvillasi ja sinulla on mahdollisuus osallistua tapahtumiin, sekä tutustua uusiin ihmisiin Suomessa, Pohjoismaissa ja Euroopassa monta kertaa vuodessa! Mikäli kaipaat arkeesti lisää kansainvälisyyttä ja seikkailua, hae rohkeasti mukaan!

Polttaviin kysymyksiin saat lisätietoja sähköpostilla osoitteesta juri.huttunen@elsa-helsinki.fi.

Toivottavasti näemme ensi kaudella!

Terveisin,

Juri Huttunen
Vice President for Seminars & Conferences 2017–2018
ELSA Helsinki
juri.huttunen@elsa-helsinki.fi

Järjestäjä neuvottelukilpailuun (NC)

Kiinnostaako järjestötoiminta? Haluatko olla mukana luomassa oikkareille mahdollisuuden kehittää työelämässä erityisen tärkeitä neuvottelutaitoja? Hae mukaan ELSA Helsingin Neuvottelukilpailun (Negotiation Competition) 2019 suunnittelutyöryhmään!

Olet etsimämme henkilö, jos sinulla on hyvät organisointitaidot ja kyky työskennellä joustavasti tiimissä. Toivomme sinulta oma-aloitteista ja innokasta asennetta. Sitoudut hoitamaan tehtävää toukokuusta 2018 huhtikuuhun 2019 saakka – pääpaino työstä kuitenkin painottuu vahvasti itse kilpailujen ajaksi, joten varaudu etenkin olemaan valmis työntekoon helmikuussa 2019, jolloin neuvottelukilpailu on tarkoitus järjestää. Aikaisempaa järjestökokemusta ei vaadita, koska perehdytämme sinut tehtävääsi.

Tartu siis loistavaan mahdollisuuteen lähteä mukaan ELSAn toimintaan. ELSAn kautta pääset laajentamaan verkostoasi oikkareihin niin ympäri Suomea kuin Eurooppaa. Työ tarjoaa sinulle myös hyvän mahdollisuuden päästä työskentelemään yhteistyökumppaniemme kanssa sekä oppimaan sivussa myös itse neuvottelun jalosta taidosta.

Mahdollisiin kysymyksiin vastaa Max Fogdell, Director for Negotiation Competition (max.fogdell@elsa-helsinki.fi).


Hae nyt!