Haku ELSA Helsingin hallitukseen kaudelle 2020–2021 on nyt auki!

Julkaistu 31.3.2020  —  

Hakukuulutus

Haluatko olla mukana tekemässä kansainvälistä järjestötoimintaa? Haluatko tutustua uusiin ihmisiin kaikkialta Euroopasta ja kehittää samalla tärkeitä työelämätaitoja? Nyt sinulla on täydellinen tilaisuus, kun ELSA Helsinki hakee hallitukseensa kaudelle 2020–2021 seitsemää motivoitunutta oikeustieteen opiskelijaa!

ELSA Helsinki on maailman suurimman oikeustieteen opiskelijoiden yhdistyksen ELSAn paikallisryhmä Suomessa – yhteensä olemme edustettuina 44 maassa ja 375 tiedekunnassa. Hallitus koostuu puheenjohtajasta ja kuudesta muusta jäsenestä. Lisäksi ELSA Helsinki rekrytoi vuosittain useita toimihenkilöitä ja toimikuntien jäseniä avustamaan tehtävissä, parhaimmillaan meitä on yli 30 henkeä mukana järjestämässä monipuolista toimintaa pitkin lukuvuotta!

Hallitus valitaan yhdistyksen kevätkokouksessa, josta tiedotetaan tarkemmin myöhemmin. Ehdokkaat esittäytyvät kevätkokouksessa pitämällä lyhyen (n. 5 min) puheenvuoron. Lisätietoja kokouksesta julkaistaan loppukeväästä. Käytännön syistä pyydämme hakijoita ilmoittamaan hakuaikeistaan ennen kokouksen alkamista täyttämällä oheisen lomakkeen: https://forms.gle/KjsSPuA5xB3GCsgn8.

Hae mukaan – tätä päätöstä et tule katumaan!

Hallituksen puheenjohtaja (President)

ELSA Helsingin puheenjohtaja vastaa ennen muuta hallituksen toiminnan järjestämisestä ja koordinoinnista sekä yhdistyksen ulkosuhteista. Puheenjohtajan tehtäviin kuuluu muun muassa hallituksen kokousten järjestäminen ja niissä puheenjohtajana toimiminen sekä yhteydenpito yhdistyksen sidosryhmiin. Hallituksen puheenjohtaja on niin ikään tärkeä linkki ELSA Helsingin ja ELSA Finlandin sekä muiden paikallisryhmien välillä. Puheenjohtaja toimii lisäksi BEE-tiimin vastaavana. Lyhenne tulee sanoista Board management, External relations and Expansion.

Puheenjohtajaksi sinun kannattaa hakea, mikäli olet motivoitunut edistämään ELSA Helsingin toimintaa ja sinulla on kiinnostusta saada kokemusta yhdistyksen puheenjohtajana toimimisesta. Pesti on luonnollisesti erittäin sopiva myös henkilölle, jolla on jo aiempaa kokemusta puheenjohtajan tehtävistä ja joka haluaa kehittää taitojaan entisestään. ELSA Helsingin puheenjohtajana pääset olemaan mukana monenlaisessa toiminnassa, tapaamaan upeita ihmisiä ELSA-verkostossa sekä luomaan kontakteja yhdistyksen sidosryhmien edustajiin!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Niklas Alanen (niklas.alanen@fi.elsa.org).

Sihteeri (Secretary General)

Sihteerin tehtäviin kuuluu ohjata oman tiiminsä, Internal Management -tiimin, toimintaa sekä järjestää yhdessä sen kanssa erilaisia sosiaalisia tapahtumia, kuten jokavuotiset syksyn Fuksicocktailin ja kevään ELSA Gaalan. Internal Management -tiimi koostuu sihteerin ohella tiimiin keväällä ja syksyllä valittavista toimihenkilöistä. Sihteerin tehtävänä on myös koordinoida fuksien aktivointi mukaan ELSA Helsingin toimintaan. Sihteeri on luonnollisesti myös osa hallitusta ja osallistuu hallitustyöskentelyyn, joten pääset päättämään yhdistyksen toiminnasta ja tulevaisuudesta. Sihteerin tehtäviin kuuluvat lisäksi hallinnolliset tehtävät kuten pöytäkirjojen pitäminen kokouksissa sekä jäsenrekisterin ylläpito. Tietotekninen osaaminen on eduksi, koska yhdistyksessä käytettävien G-Suiten ja Slackin hallinnointi kuuluu sihteerin vastuulle. Tämä ei kuitenkaan ole välttämätöntä, koska uudelle hallitukselle järjestetään kattava perehdytys kesäkuun lopussa. Kaiken kaikkiaan sihteerin tehtävät ovat laaja-alaisia ja monipuolisia, mutta eivät mahdottomia hoitaa opiskelun ja/tai töiden ohessa.

Verkostomme kasvaa ja kehittyy jatkuvasti ja jokainen kausi tuo mukanaan jotain uutta. Sihteerin tehtävä tarjoaa monia uusia kokemuksia sekä ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua uusiin ihmisiin ja tehdä heidän kanssaan yhteistyötä hallitusvuoden aikana. Mikäli sinulla on hyvät organisointitaidot ja olet kiinnostunut järjestötoiminnasta sekä kansainvälisyydestä, kannattaa lähteä rohkeasti mukaan!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Pinja Illman (pinja.illman@fi.elsa.org).

Academic Activities -tiimin vastaava (Vice President for Academic Activities)

Academic Activities -tiimi vastaa paikallistasolla yhdistyksen akateemisesta toiminnasta, johon kuuluvat erityisesti Lawyers at Work -ekskursiot ja erilaiset juridisia käytännön taitoja kehittävät työpajat. Academic Activities -vastaava koordinoi myös akateemista kilpailutoimintaa paikallistasolla. Tähän sisältyvät ELSA Helsingin oikeustapauskilpailun järjestäminen sekä kansainvälisten oikeustapauskilpailujen kilpailijoiden rekrytointi ja markkinoinnin ideointi paikallistasolla. Academic Activities -vastuualueeseen kuuluu myös vuosittainen neuvottelukilpailu, jonka järjestämisessä Academic Activities -vastaava avustaa neuvottelukilpailutiimiä. Academic Activities -vastaavan ei kuitenkaan tarvitse hoitaa osa-aluettaan yksin, vaan hänen tukenaan ovat Academic Activities -tiimin toimihenkilöt, hallitustoverit toimihenkilöineen ja ELSA Finland. Lisäksi hallituksen jäsenenä hän työskentelee yhteistyössä ja koordinoi toimintaansa muun hallituksen ja puheenjohtajan kanssa.

Academic Activities -vastaavana voit vaikuttaa vapaasti ja mielikuvituksellisesti siihen, millaiseksi ELSA Helsingin akateeminen ohjelma muodostuu kaudellasi. Tehtävässä pääset koordinoimaan ja järjestämään laadukasta akateemista ohjelmaa. Sinulla on mahdollisuus olla mukana järjestämässä monipuolisesti erilaisia opiskelijavierailuja, kilpailuja ja ammatillisia taitoja kehittäviä työpajoja. Pääset tutustumaan laajasti juridiikan alan asiantuntijoihin ja edustamaan tiimiäsi ELSAn jäsenille ja yhteistyökumppaneille samalla, kun juridiset ja työelämän taitosi kehittyvät. ELSA:n hallituksen jäsenenä saat myös tärkeää käytännön kokemusta yhdistyksen toiminnasta ja vastuutehtävistä. Sinulta toivotaan hyviä yhteistyö- ja organisointitaitoja, mutta ennen kaikkea tärkeintä on innostuksesi ja motivaatiosi. Aikaisempaa ELSA-kokemusta ei vaadita, joten lähde rohkeasti mukaan!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Pinja Lindvall (pinja.lindvall@fi.elsa.org).

Seminars & Conferences -tiimin vastaava (Vice President for Seminars & Conferences)

Seminars & Conferences -tiimi vastaa ELSA-verkoston suurimpien akateemisten tapahtumien järjestämisestä, ja seminaarien ja opintomatkojen suunnitteluun liittyvien tehtävien parissa pääsetkin syventymään ajankohtaisiin juridisiin kysymyksiin sekä tutustumaan erilaisiin oikeuskulttuureihin ulkomaille suuntautuvilla opintomatkoilla.

Tiiminvetäjänä pääset suoraan vaikuttamaan tapahtumien aiheisiin ja koordinoimaan niiden järjestämisen kulloinkin mielekkäällä tavalla tiimisi direktorien kanssa. Lisäksi hallituksessa toimimiessasi pääset kehittämään yhdistyksen suuria linjoja Helsingissä ja vaikuttamaan ELSAn toimintaan koko Suomen tasolla yhdessä muiden hallituskumppaneidesi kanssa. Erityisesti kieli-, esiintymis-, organisointi- ja ongelmanratkaisutaidoista on hyötyä hallitustehtävien hoitamiseen. Aiempi kokemus ELSAn toiminnasta ei ole kuitenkaan välttämätöntä. Mikäli haluat kokea unohtumattomia hetkiä muiden oikeustieteen opiskelijoiden kanssa maailmanlaajuisesti, on tämä paikka juuri sinulle oikea!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Daniel Odabasi (daniel.odabasi@fi.elsa.org).

STEP-vastaava (Vice President for STEP)

STEP eli Student Trainee Exchange Programme on ELSA:n jäsenille suunnattu työharjoitteluohjelma, joka tarjoaa oikeustieteen opiskelijoille mahdollisuuden hankkia kansainvälistä työkokemusta jo opiskeluaikana. STEP-vastaavan tehtävät muodostuvat kolmesta ydinalueesta – harjoittelupaikkojen etsimisestä, pääkaupunkiseudulle saapuvien harjoittelijoiden vastaanottamisesta sekä ulkomaille harjoitteluun hakevien ELSA Helsingin jäsenten avustamisesta. Käytännössä tehtävät pitävät sisällään esimerkiksi yhteydenpitoa yrityksiin ja muihin organisaatioihin, STEP-hakemusten ennakkotarkastamista ja Suomeen saapuvien harjoittelijoiden tukemista niin viranomaisasioihin kuin vapaa-ajan viettoonkin liittyvissä asioissa. STEP-vastaavana pääset vaikuttamaan työharjoitteluohjelman sisällön ohella monipuolisesti myös koko yhdistyksen toiminnan kehittämiseen.

Harjoitteluohjelmaa koskevat aikataulut ovat tiedossa hyvissä ajoin, joten tehtävä on helposti sovitettavissa yhteen opiskelun ja muiden kiireiden kanssa. Tehtävän hoitaminen ei myöskään edellytä aikaisempaa kokemusta järjestötoiminnasta – hallituksen muut jäsenet ja oma STEP-tiimisi ovat tukenasi koko kauden ajan. Mikäli haluat kehittää omia organisointitaitojasi, saada kokemusta kansainvälisestä järjestötoiminnasta ja tutustua muualta Euroopasta kotoisin oleviin oikeustieteen opiskelijoihin, voi STEP-vastaavan tehtävä sopia juuri sinulle!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Arttu Koski (arttu.koski@fi.elsa.org).

Taloudenhoitaja (Treasurer)

ELSA Helsingin hallituksen taloudenhoitajana pääset vaikuttamaan yhdistyksen varojenkäyttöön, oppimaan lisää talouden koukeroista ja näkemään yhdistystoimintaa sisältäpäin. Taloudenhoitajan tehtäviin kuuluu talouden perushallinta eli yhdistyksen kirjanpidon laatiminen, budjetointi ja muu taloushallinto sekä mahdollisen lisärahoituksen hankkiminen. Taloudenhoitajan tärkein tehtävä on olla perillä yhdistyksen taloudesta ja huolehtia, ettei yhdistys mene vararikkoon. Kaikkea tätä ei kuitenkaan tarvitse tehdä yksin vaan koko muu hallitus ja edellisen kauden rahastonhoitaja on tukemassa tätä. Taloudenhoitaja on myös osana hallitusta suunnittelemassa ja toteuttamassa ELSA Helsingin paikallisia tapahtumia ja tällä on myös mahdollisuus päästä osallistumaan kansainvälisiin ELSA-tapahtumiin.

Taloudenhoitajan tehtävä sopii sinulle, jos olet hyvä numeroiden kanssa, budjettikuri on märkien päiväuniesi aihe ja haluat päästä vaikuttamaan mihin yhdistys käyttää rahansa. Mitään erityistä taloudellista tai teknistä osaamista ei tarvita, mutta perustiedot kirjanpidosta ja talouslainsäädännöstä ovat hyödyksi. Myöskään aikaisempaa ELSA-kokemusta ei tarvita.

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Samuli Seppälä (samuli.seppala@fi.elsa.org).

Markkinointivastaava (Vice President for Marketing)

Markkinointivastaava on elintärkeä osa ELSA Helsinkiä, sillä joka ikinen tapahtuma edellyttää toimivaa markkinointia saavuttaakseen kiinnostuneet jäsenet. Markkinointivastaavan tehtävänä on huolehtia yhdistyksemme brändin toteuttamisesta ja ylläpitämisestä sekä ennen kaikkea jäsenten pitämisestä ajan tasalla yhdistyksemme tapahtumista. Tarkemmin sanottuna markkinointivastaavan työ käsittää mm. yhdistyksemme edustamisen sosiaalisen median kanavilla, sähköpostilistan käytön ja hallinnoinnin sekä graafisten tai kirjallisten markkinointimateriaalien laatimisen. Markkinointivastaavalla onkin melko vapaat kädet, joten omaa visiota pääsee halutessaan toteuttamaan pitkällekin. Tehtäviisi saat apua muulta hallitukselta, itse rekrytoimaltasi toimihenkilötiimiltä sekä ELSA-aktiiveilta kansallisessa ja kansainvälisessä hallituksessa. Omien tehtäviesi ohella olet yhdistyksen hallituksen jäsen ja osallistut hallituksen päätösten tekemiseen.

Tehtävä sopii sinulle, jos olet kiinnostunut suunnittelemaan ELSAn graafista ilmettä ja kehittämään sisältöjämme verkkosivuillamme ja sosiaalisessa mediassa. Vaikka markkinointivastaavan työssä luovuus, huolellisuus ja kuvankäsittelytaidot ovat eduksi, tehtävä ei edellytä aikaisempaa kokemusta markkinoinnista eikä ELSA-toiminnasta. ELSA Helsingin hallitukseen hakeminen on erinomainen tapa kehittää tärkeitä työelämän taitoja ja samalla tutustua kanssaopiskelijoihin. Vuosi hallituksessa opettaa paljon ja tarjoaa ikimuistoisia hetkiä, eikä tätä tilaisuutta kannata jättää käyttämättä ainakaan turhan jännittämisen takia!

Lisätietoja antaa nykyinen viranhaltija Miko Mustonen (miko.mustonen@fi.elsa.org) .