ELSA Rovaniemi

ELSA Rovaniemi on ELSAn paikallisryhmä Lapin yliopiston oikeustieteen opiskelijoille.

ELSA Rovaniemi on kansainvälisen opiskelijajärjestö ELSAn paikallisryhmä, joka toimii Lapin yliopistossa tarkoituksenaan edistää ja tukea oikeustieteen opiskelijoiden oppimista, ammattitaidon kehittymistä ja kansainvälistymistä.

ELSA – The European Law Students' Association

ELSA on kansainvälinen opiskelijajärjestö, johon kuuluu yli 50 000 eurooppalaista oikeustieteen opiskelijaa yli 300 eri yliopistosta ja tiedekunnasta. ELSA koostuu kansainvälisestä hallituksesta (ELSA International Board), kansallisryhmistä (kuten ELSA Finland) ja paikallisryhmistä (kuten ELSA Helsinki, ELSA Joensuu, ELSA Rovaniemi ja ELSA Turku).

ELSAn toiminta koostuu kolmesta osa-alueesta: Academic Activities tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuksia kehittää oikeudellista osaamistaan esimerkiksi excursioilla ja oikeustapauskilpailuiden kautta. Seminars & Conferences järjestää Suomessa ja ulkomailla tapahtumia, joissa opiskelijat verkostoituvat ja voivat tutustua ulkomaisiin kollegoihinsa. ELSAn kansainvälinen ELSA Traineeships -työharjoitteluohjelma mahdollistaa aidon työkokemuksen hankkimisen ulkomailta. Tervetuloa mukaan ELSAn toimintaan!

Miten pääsen mukaan?

Tapahtumissamme on aina matala osallistumiskynnys, ja helpoin tapa lähteä mukaan toimintaamme onkin vain ilmestyä paikalle! Järjestämme joka vuosi kymmeniä tapahtumia kuten opintomatkoja, excursioita, seminaareja ja kilpailuja, ja lisäksi tarjoamme opiskelijoille mahdollisuuksia osallistua ELSAn kansainvälisiin tapahtumiin kaikkialla Euroopassa. Joihinkin tapahtumiin jäsenemme ovat etusijalla. Oman ELSA-paikallisryhmäsi jäsenenä olet koko ELSA-verkoston jäsen ja pääset etusijalla myös muiden suomalaisten ELSA-ryhmien tapahtumiin. Voit liittyä helposti jäseneksi verkossa! Voit myös liittyä sähköpostilistallemme jotta saat kätevästi tiedon tulevista tapahtumistamme.

Yhteystiedot

ELSA Rovaniemi

Yliopistonkatu 8
FI-96300 ROVANIEMI, FINLAND

board.rovaniemi@fi.elsa.org

Seuraa meitä myös sosiaalisessa mediassa!

ELSA Rovaniemen hallitus 2021-2022

Hallitus on olemassa palvellakseen jäsenistöä parhaansa mukaan, joten otathan rohkeasti yhteyttä mikäli jokin asia askarruttaa, haluat antaa palautetta tai tuoda kokonaan uuden idean esille. Ota yhteyttä niin toteutetaan ideasi yhdessä!

Riina-Maria Rissanen

Riina-Maria Rissanen

Iris Rapaport

Iris Rapaport

Secretary General
iris.rapaport@fi.elsa.org

Laura Sairanen

Laura Sairanen

Elise Kemppainen

Elise Kemppainen

Vice President for Marketing
elise.kemppainen@fi.elsa.org

Silja Pohjakallio

Silja Pohjakallio

Vice President for Seminars & Conferences
silja.pohjakallio@fi.elsa.org

Milla Hiekkamäki

Milla Hiekkamäki

Vice President for Student Trainee Exchange Programme
milla.hiekkamaki@fi.elsa.org

Oskari Runola

Oskari Runola

Vice President for Academic Activities
oskari.runola@fi.elsa.org

Sini Hattuniemi

Sini Hattuniemi

Director for Academic Activities
sini.hattuniemi@fi.elsa.org

Sara Elo

Sara Elo

Director for Internal Management
sara.elo@fi.elsa.org

Hilla Perheentupa

Hilla Perheentupa

Director for Internal Management
hilla.perheentupa@fi.elsa.org

Jenna Rimpeläinen

Jenna Rimpeläinen

Director for Fundraising
jenna.rimpelainen@fi.elsa.org

Kerttu Oja

Kerttu Oja

Director for Marketing
kerttu.oja@fi.elsa.org

Ebuwa Osayi Edwins

Ebuwa Osayi Edwins

Director for Marketing
ebuwa.edwins@fi.elsa.org

Linda Lillqvist

Linda Lillqvist

Director for Seminars & Conferences
linda.lillqvist@fi.elsa.org

Iina Ryynänen

Iina Ryynänen

Director for Study Visits
iina.ryynanen@fi.elsa.org

Anna Mertaniemi

Anna Mertaniemi

Director for Academic Activities
anna.mertaniemi@fi.elsa.org

Yhteistyössä

Halfmoon

Liity ELSA Rovaniemen sähköpostilistalle!

Ajankohtaista: ELSA Rovaniemi

Greetings from Geneva!

This spring I had the honour to be part of an ELSA delegation and attend the 30 th session of the United Nations Committee on

Lue lisää »

Lawyers @ Work –excursio Lapin poliisilaitokselle

ELSA Rovaniemen vuoden ensimmäinen Lawyers @ Work -excursio suuntautui Lapin poliisilaitokselle, Rovaniemen pääpoliisiasemalle. 20-henkinen osallistujakuntamme sai kuulla rikoskomisario Jan Fordellin johdolla poliisilaitoksen toiminnasta ja erilaisista

Lue lisää »

Kahvia ja lyhenteitä

ELSA Rovaniemen vuosi on lähtenyt tutuhkoilla askelmerkeillä liikkeelle, ja vuoden alussa aloittanut hallitus on osoittautumassa erittäin proaktiiviseksi, motivoituneeksi ja iloiseksi ryhmäksi. Koko hallituksen yhteisenä päämääränä

Lue lisää »